Група за нутритивну биохемију и дијетологију (НБД) је најмлађа група Института за медицинска истраживања Универзитета у Београду, званично формирана у септембру 2020. године. Група је део Центра изузетне вредности за исхрану и метаболизам. Oсновни предмет научно-истраживачког рада Групе за НБД је испитивање нутритивног статуса, нутритивних биомаркера и промена параметара липидног статуса, инфламације и оксидативног стреса у патолошким стањима, као и испитивање ефеката примене одређених нутријената (масне киселине и полифеноли) на наведене параметре. Масне киселине имају читав низ биохемијских улога у организму и једна од најважнијих је њихово про- и анти-инфламаторно дејство. Однос омега-3 и омега-6 масних киселина у исхрани у значајној мери може да утиче на запаљенске процесе у организму, на системску инфламацију ниског степена која је у основи многих хроничних незаразних болести. Са друге стране, полифеноли су најмоћнији природни антиоксиданси, такође значајни у превенцији и терапији најчешћих обољења данашњице.
У циљу свеобухватног испитивања промена у метаболизму липида код хроничне системске инфламације (укључујући гојазност, реуматска, кардио-васкуларна и малигна обољења) Група за НБД проширује истраживања на област липидомике. За реализацију ових истраживања успостављена је сарадња са релевантним лабораторијама у иностранству. У сарадњи са Клиничко-болничким центрима у Србији, Група за НБД спроводи нутритивне интервентне студије која укључују онколошке пацијенте (са хематолошким малигнитетима, канцером плућа и дојке) и бубрежне болеснике. Модулација начина исхране у нутритивној терапији гојазности, која достиже епидемијске размере и у свету и код нас, је такође један од основних истраживачких циљева. У оквиру Групе за НБД постоји и Саветовалиште за исхрану.
Група за нутритивну биохемију и дијетологију je развилa анимални модел метаболичког синдрома и хиперлипидемије, на коме се испитује утицај различитих фитохемикалија на инсулинску резистенцију и поремећај метаболизма липида. Акценат је на матичним соковима типичним за наше подручје, богатим полифенолима, што отвара могућности и за будућу сарадњу са привредом.
Др Весна Вучић, НСАВ (руководилац групе)
Др Данијела Ристић-Медић, научни саветник
Др Александра Арсић, виши научни сарадник
Др Сњежана Петровић, виши научни сарадник
Др Милица Којадиновић, научни сарадник
Марија Пауновић, истраживач приправник
COST акција 19105 - Pan-European Network in Lipidomics and EpiLipidomics (EpilipidNET)
COST aкција CA17117 - Towards аn International Network for Evidence-based Research in Clinical Health Research, EVBRES
Aleksandra Arsić. Oleic acid and implications for the Mediterranean diet. Book The Mediterranean Diet (Second Edition) An Evidence-based Approach, Chapter 24: 267-274, 2020.