Група за молекуларну онкологију је званично формирана 10.03.2017 године на Институту за медицинска истраживања, Универзитета у Београду. Транслациона истраживања у области хематолошких малигнитета на пројекту ОИ175053 „Испитивање патогенезе хематолошких малигнитета (2011-2017)“ представљала су основу за формирање Групе за молекуларну онкологију уз већ присутну лабораторију за имунохистолошко испитивање канцера. Програм рада се односи на испитивање патогенезе мијелопролиферативних болести (полицитемија вера, есенцијална тромбоцитемија, примарна мијелофиброза и хронична мијелоидна леукемија) и хроничне лимфоцитне леукемије, а досадашњи рад је обухватао и туморе дојке и аденокарциноме колона (дигестивног тракта).
Група за молекуларну онкологију је остварила широку клиничку и научну сарадњу на националном и међународном нивоу. Дуготрајна и успешна сарадња постоји са Клиником за хематологију (клиничко праћење пацијената), као и са Клиником за ендокринологију, дијабетес и болести метаболизма (ДНК секвенцирање за ЈАК2 и Калретикулин мутације), Клиничког центра Србије. Поред националне имамо и међународну сарадњу, где би на основу заједничких публикација издвојили:
Програмом Групе за молекуларну онкологију истражује се механизам настанка онколошких болести (малигнитета, неоплазми) са транслационим приступом сагледавања проблематике, односно комбиновањем базичног и клиничког приступа пацијентима. Након дефинисања механизма настанка болести у ин витро и ин виво моделима, у сарадњи са другим центрима, испитује се дијагностички, терапијски и прогностички значај добијених резултата. Наша поља истраживања код мијелопролиферативних неоплазми односе се на: ангиогенезу, оксидативни стрес, хроничну инфламацију и мутагенезу.
- Лабораторија за хематолошке малигнитете
- Лабораторија за имунохистолошко испитивање канцера
Група за молекуларну онкологију врши следеће услуге:
Гени од интереса за настанак тромбофилије:
Метода анализе: Анализа фрагмената рестрикционе дигестије
на полиакриламидном гелу, којој претходи реакција ланчаног умножавања фрагмената ДНК.
Материјал за анализу – Венска крв са натријум цитратом као антикоагулансом.
Индикације за наведене анализе:
Др сц. мед. Владан Чокић, НСАВ, (руководилац Групе)
Др Хуан Сантибањез, НСАВ
Др Оливера Митровић-Ајтић, НСар
Тијана Суботички, дипл. биолог
Милош Диклић, дипл. биохемичар